KASKADA SOLANKOWA

mały Ciechocinek na Podkarpaciu


Źródło słonej wody w Sołonce to pozostałość okresu mioceńskiego, kiedy to tereny Podkarpacia pokryte były ciepłym morzem (ok. 23−5 mln lat temu). Są częścią tzw. solanek podkarpackich występujących wzdłuż Pogórza Karpackiego w pasie solanek sanocko-przemyskich w zachodniej części żup ruskich. Na pewno były eksploatowane w XVI i XVII wieku, gdy warzono tu na dużą skalę sól. W tym czasie powstała znajdująca się tu studnia solankowa.
W latach 2009-2010 powstała w tym miejscu kaskada solna o charakterze zdrojowym, jako że występujący w solance jod ma właściwości zdrowotne - jest bezcenny zwłaszcza w przypadku chorób dróg oddechowych.

Atrakcja turystyczna i rekreacyjna

 
Kaskada solna stała się jedną z atrakcji turystycznych i rekreacyjnych gminy i regionu. Zwłaszcza w weekendy odwiedza to miejsce wiele osób, w tym sporo rodzin z małymi dziećmi. Chodząc wzdłuż kaskady można wdychać bogatą w jod solankę, można też ją nabrać do butelek, choć - jak przestrzega Państwowy Zakład Higieny w swej opinii z 2002 r., zawieszonej przy kaskadzie - znaczna zawartość chlorku sodowego i jodków w solance powoduje, że nie bardzo nadaje się ona do picia, a przynajmniej do picia bez ograniczeń.

Źródło solanki jest udostępniane codziennie w godz. od 10 do 21 (od kwietnia do końca października). Jest to znakomite miejsce rekreacyjne: przyjeżdżający tutaj mają do dyspozycji - oczywiście oprócz kaskady - dwa niewielkie parkingi; fontannę; plac zabaw dla dzieci; wiatę ze stołami i ławkami, pod którą można się schronić, posiedzieć, rozłożyć jedzenie; studnię z wodą zdatną do picia; WC. W pobliżu jest bar małej gastronomii „Źródełko”. Wokół - las i spokój. Wstęp jest bezpłatny.

Dołącz do nas

  • facebook f
  • booking f

logo-certyfikacja-2022.png