"Nie każdemu zapewne z moich braci wiadomo, że Podgórze galicyjskie ukrywa miejsca najpiękniejsze w Polsce"
Rezerwat "Prządki" i Zamek Kamieniec (32 km)
Prządki od niepamiętnych czasów były przedmiotem zainteresowania. Najwięcej podziwu budził wygląd samych skał. Dziwaczne ich kontury z licznymi zagłębieniami, rysami, szczelinami, zaokrąglone, przysadziste głaziszcza - wszystko to przypomina jakieś przygarbione postacie ludzkie zaklęte w kamień. Dlatego też wyobraźnia ludu osnuła dookoła nich romantyczne legendy.
Skały zawsze zwracały na siebie uwagę zarówno przygodnych wędrowców jak i przyrodników, starających się wytłumaczyć ich powstanie. Prządki zbudowane są z piaskowców ciężkowickich, których wiek geologiczny określany jest jako dolny eocen (55-35 mln lat temu). Piaskowiec ten tworzy cały wielki grzbiet na pograniczu Korczyny i Czarnorzek, a którego fragmentem są Prządki
Beskid Niski (65 km)
Iść przed siebie i przez cały dzień nie spotkać żywej duszy. Sycić oczy bajkowymi krajobrazami malowniczych, pokrytych lasami gór i pagórków. Mijać w ciszy - przerywanej tylko szmerem wody w potokach i gaworzeniem ptaków - przydrożne kamienne krzyże, zapomniane kapliczki, opuszczone wsie i pękate, cerkiewne kopuły. Upajać się widokami i samotnością. To wszystko wciąż jest możliwe – na południowych rubieżach Polski, w Beskidzie Niskim. Wielu to właśnie ów jego klimat przyciąga w te strony.
Jezioro Solińskie i Bieszczady (86 - 125km)
Jezioro Solińskie położone jest na północny-zachód od Bieszczadów jest to największy w Polsce sztuczny zbiornik wodny retencyjno-energetyczny.
Jezioro Solińskie posiada trzy wyspy: Duża Skalista i Mała zwana Zajęcza, oraz Wyspa Zjawa wynurzająca się jedynie przy wyjątkowo niskim stanie wody. Wzdłuż linii brzegowej jeziora powstały liczne ośrodki wczasowe stałe i sezonowe obsługujące turystów. Rozwinęła się też infrastruktura agroturystyczna. Jezioro Solińskie stało się dużą atrakcją turystyczną w Bieszczadach. Duża atrakcja dla turystów jest zwiedzanie zapory wodnej, na której spiętrzenie wody sięga 60 metrów.
Bieszczady są mityczną krainą pełną poezji i romantyzmu, nic dziwnego zatem, że wiąże się z nimi wiele ciekawych historii, baśni, legend i na wpół udokumentowanych przekazów.
Już same kluczowe nazwy regionu mają swoje ciekawe pochodzenie. Przed wiekami krainą ta władał zły Bies, który miał ogromne, dające mu moc skrzydła. Na nich wzlatywał, by napawać swe oczy pięknymi widokami, które bardzo kochał.
Pewnego dnia jednak i ludzie zakochali się w tej cudnej okolicy i zapragnęli się osiedlić. Bies jednak nie mógł się z tym pogodzić i złośliwie chciał uprzykrzyć im życie. Stworzył w tym celu Czady, które miały mu pomóc w czynieniu zła.
- Inne atrakcje
Zamek w Łańcucie (40 km)
Zamek w Łańcucie jest jedną z najpiękniejszych rezydencji arystokratycznych w Polsce. Słynie ze znakomitych wnętrz mieszkalnych oraz niezwykle interesującej kolekcji pojazdów konnych. Zespół pałacowy otacza stary, malowniczy park w stylu angielskim, w którym wznoszą się liczne pawilony i zabudowania gospodarcze, ściśle niegdyś związane z codziennym życiem łańcuckiej rezydencji.
Bunkier Hitlera Stępina (31 km)
Pomiędzy miejscowościami Stępina i Cieszyna znajduje się niezwykła fortyfikacja wybudowana przez hitlerowców w latach 1940 - 1941. Jest to największy zespół schronów kolejowych i zarazem jeden z dwu zachowanych w Polsce. Zajmuje obszar 0,5 km2 i składa się z 7 obiektów o konstrukcji żelbetowej otoczone były drutem kolczastym/
Zamek w Krasiczynie (68km)
Jest wiele niezwykłych miejsc na mapie świata, a wśród nich urzekający kunsztem architektury i pięknem krajobrazu Krasiczyn.
Zamek w Krasiczynie z przełomu XVI i XVII wieku jest jednym z cenniejszych zabytków architektury renesansowo- manierystycznej w Polsce. Przez wiele stuleci klucz do krasiczyńskiej rezydencji był w posiadaniu zacnych, polskich rodów magnackich tj.: Krasickich, Modrzewskich, Wojakowskich, Tarłów, Mniszchów- Potockich, Pinińskich, a od 1835 roku Sapiehów.
Karpacka Troja (55km)
Skansen Archeologiczny Karpacka Troja znajduje się w Trzcinicy, w południowo-wschodniej Polsce, około 10 km na północny-zachód od Jasła, nad doliną rzeki Ropy. W Trzcinicy koło Jasła, tu, gdzie teraz stoi Skansen, odkryto jedną z pierwszych ufortyfikowanych osad znanych z obszaru Polski. Powstała ona na początku epoki brązu, ponad 4000 lat temu! Tutaj także odkryto pierwszą w Polsce osadę zakarpackiej kultury Otomani-Fuzesabony, z wyraźnymi wpływami śródziemnomorskimi, datowaną na okres 1650-1350 p.n.e.
Podziemna trasa w Rzeszowie (19km)
Odkryj Legendę Rzeszowskiego Rynku
Sieć podziemnych korytarzy, budowana latami przez mieszkańców Rzeszowa, służyła im jako sklepy, magazyny, zakłady produkcyjne, wreszcie – w czasie wojen i kataklizmów – jako schronienie. Dziś te tajemnicze, a zarazem pięknie odrestaurowane i wzbogacone o ekspozycję historyczną, piwnice świadczą o zaradności, pomysłowości i przedsiębiorczości dawnych obywateli naszego miasta. Legenda rzeszowskiego Rynku czeka na odkrycie...